Polonya Meclisi’nde sıra dışı anlar… Vekil, yangın tüpüyle saldırdı

Polonya’da aşırı sağcı Konfederasyon Partisi milletvekili Grzegorz Braun, Polonya parlamentosunun alt kanadı Sejm’de Hanuka menorasındaki (8 günlük Yahudi bayramı Hanuka boyunca yakılan bir şamdan) mumları yangın söndürücü ile söndürdü.

Geçmişinde Yahudi karşıtı ifadeler bulunan Braun, bir anda eline bir yangın söndürücü alarak menoraya doğru yürüdü ve mumlara ve tüm Sejm (meclisin alt kanadı) salonuna köpük püskürttü.

Bir kadın milletvekili Braun’u durdurmaya çalışırken beyaz toza bulandı.

Sejm Başkanı Szymon Holownia, Braun’u mevcut oturumdan ihraç etti ve Donald Tusk hükümetinin güven oylamasına sunulacağı oturuma ara verdi. Holownia ayrıca Braun’un davranışına karşı bir önergenin savcılığa gönderileceğini ve milletvekilinin dini bir töreni engellediğinin bildirileceğini söyledi.

‘SATANİST AYİN’

Hanuka’yu “satanist ayin” olarak niteleyen Braun ise, kendisinin mumları söndürerek normale dönüşü sağladığını ve pişman olmadığını belirtti.

Sejm Başkanlık Divanı, Braun’a 3 ay süreyle maaşının yarısının ve 6 ay süreyle de tüm harcırahının kesilmesi cezasını verdi. Başkanlık Divanı, Sejm Ofisi’ne savcılığa başvuruda bulunma yetkisi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir