84 yaşında tek başına engelli kızına bakıyor

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde oturan 10 çocuk annesi İpek Bulut’un kızı Kıymet Bulut 9 yaşında menenjit hastalığına yakalandı. İpek-Kemal Bulut çifti, o dönem imkanları olmadığı için Kıymet’in tedavisini yaptıramadı. Beyinde hasar oluşup yüzde 20 zihinsel engelli kalan Kıymet Bulut yıllar içinde ayak parmakları da küçülünce yürüyemez hale geldi.

8 yıl önce eşi Kemal’i kaybeden, diğer 9 çocuğunu da evlendiren İpek Bulut tek başına engelli kızına bakıyor. İlerleyen yaşına rağmen kızının tüm bakımını üstlenen anne Bulut, kızının tedavi görmesi için yetkililerden yardım istiyor.

“DOKTOR ‘ZENGİN HASTALIĞI’ DEDİ”

48 yıldır kızının bakımını üstlendiğini söyleyen İpek Bulut, ilk zamanlarda çocuğunu hiç doktora götürmediğini, yıllar sonra götürebildiğini anlattı:

“Maddi imkansızlıklardan ve cahil olmamdan dolayı doktora götüremedim. Şimdiki aklım olsaydı çocuğumu doktora götürürdüm. Ama iş işten geçti. Devletimiz yardım ederse evladım bundan sonra yürüyebilir. Benim de artık yaşım el vermiyor. Zorlanıyorum.”

“Kızım benimle beraber yaylada gezer, koyun yayardı. Okula gittiğinde baş parmaklarında içeri doğru küçülme başladı. İlk başta hiçbir yere götürmedim. Çevremizdeki eş, dost bir hastalığı olduğunu söyledi. Sonra bir doktora götürdüm. Doktor, ‘zengin hastalığı, bacaklarında ve kollarda bir sorun yok, belinde sorun var. Damarları kurumuş, artık ayaklanamaz’ dedi.”

“DAYANAMIYORUM”

“Kızım bir yere gidemediği için sinirleniyor, gezmek istiyor. Ama ben de yaşlı olduğum için gezdiremiyorum. Gücüm, kuvvetim yetmediği için sırtıma alamıyorum. Bundan dolayı da kızım zaman zaman bana küsüyor. Çevremdeki insanlar bana, ‘iyi bakıyorsun’ diyor. Evlat, benim evladım. Yaşımdan dolayı çok zorlanıyorum. Kızımı banyo yaptırırken çok zorlanıyorum. Belimden iki kez ameliyat oldum. O yüzden çok zor oluyor, dayanamıyorum.”

Kıymet Bulut da şunları söyledi: “48 senedir yürüme engelim var. Bakımımı annem yapıyor. Cumhurbaşkanımızın beni tedavi ettirmesini istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir