Türkiye’nin 14. Büyükustası Cem Kaan Gökerkan oldu

Türk satrancında Grandmaster-Büyükusta sevinci yaşanıyor. Başarılı milli sporcu Cem Kaan Gökerkan, ‘Türkiye’nin 14’üncü Büyükusta’sı oldu. Azerbaycan’ın Bakü kentinde gerçekleşen “Bakü Uluslararası Açık Satranç Turnuvası”nda mücadele eden milli sporcumuz Cem Kaan Gökerkan, üçüncü GM normunu da alarak Büyükusta unvanını almaya hak kazandı.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay, başarılı milli sporcuyu tebrik ederek, “GM Cem Kaan’ı yürekten kutluyor, başarılı performansının artarak devam edeceğine inanıyorum. Ne mutlu ki Türkiye’de satranca başlayan tüm gençlerimizin hedefi artık Grandmaster olmak. Türk satrancı, genç ustalarıyla, müthiş performansıyla dünya sıralamasında hızla yükseliyor. 14 Büyükustamız var. Dünya sıralamasında yer alan GM’lerimiz başarılı bir grafik çiziyor. Son 10 yılda 9 başarılı sporcumuz bu sporda gelinebilecek en büyük unvana yani GM unvanına sahip oldu. Cem Kaan’ın ardından GM olmak için mücadele veren usta sporcularımız da var. Kısa zamanda yeni müjdeler vereceğiz Türkiye’ye. Yüzümüzü gülümseten genç ustalarımızla gurur duyuyoruz. İnanıyoruz, Türkiye genç GM’leriyle dikkat çeken bir ülke olacak” dedi.

Satrançta en büyük unvana ulaştı 2016 yılında Fide Master (FM), 2017 yılında International Master (IM) unvanına sahip olan Türkiye’nin 14. Büyükustası Cem Kaan Gökerkan, Azerbaycan’ın kurucu Devlet Başkanı Haydar Aliyev’in doğumunun 100. yıl dönümü anısına, 3-13 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenlenen turnuvada başarıyla mücadele ederek, satranç sporunda alınabilecek en büyük unvana ulaştı. Gökerkan’ın başarıları arasında, Avrupa Okullar arası 11 Yaş Şampiyonluğu, 2012 16 Yaş Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonluğu, 2019 Türkiye Kupası Şampiyonluğu, 2020 Türkiye Şampiyonası 3’üncülüğü gibi önemli dereceler yer alıyor. GM Cem Kaan, 9 Kasım 2000’de İzmir’de doğdu. Satranca sekiz yaşında, İzmir’de yerel bir kulüpte başladı. Yaşar Üniversitesi’nde satranc bursu ile eğitim hayatına devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir