Sumak, yoğurt ile birleşince adeta bir ilaca dönüşüyor! Kalbi 10 yaş gençleştirme etkisi var

Sofralarımızdan eksik olmayan birçok baharatın sağlığa bambaşka olumlu etkisi bulunuyor. Ekşi tadıyla bilinen sumak da bu baharatlardan biri.

Sumak, özellikle diyabet olmak üzere kalp ve damar sağlığı için faydalı etkiler barındırıyor. Et yemekleri ve salatalarda tüketilen sumak, yoğurtla birleştiğinde kalp sağlığını iyileştiren etkiler sağlıyor.

Yoğurda eklendiğinde kalbi 10 yaş gençleştirdiği belirtilen sumak, uzmanlar tarafından da tüketimi önerilen bir baharat. Doğal ilaç etkisi gösteren sumak yoğurtla birlikte tüketildiğinde damar tıkanıklığını önlüyor.

Sumak, içindeki bileşenler sayesinde vücutta oluşan iltihaplanmayı önleyebilir. Anti-inflamatuar etkileriyle oluşan mikropların vücuttan atılmasını sağlar.

İçerdiği antioksidanlar, yaşlanma karşıtı ilaçlara kafa tutacak cinsten. Vücuttaki kötü hücrelerin atılmasını sağlayarak yaşlanma sürecini yavaşlattığı belirtiliyor. Aynı zamanda kronik rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmada önemli bir rol oynuyor.

Yoğurtla birleşince etkili bir kür niteliği taşıyan sumak, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Metabolizma hızlandıran etkili karışımı düzenli olarak tüketince faydalarını göreceksiniz.

Yapılan araştırma sonuçlarında sumak tüketiminin kolesterol seviyesini dengelediği ortaya çıktı. Kolesterolü düzenleyen bu baharatı özellikle kolesterol rahatsızlığı yaşayan kişilerin düzenli bir şekilde tüketmesi gerekiyor.

Toz sumağın faydaları olduğu gibi sumak yaprağının da yararlı olduğu farklı sağlık problemleri bulunuyor. Sumak yaprağı ateşi dindirebilir ve ishal sıkıntısını giderebilir. Antiseptik özelliği sayesinde bakteri ve mikroplarla savaşmada oldukça etkili.

Sumağın etkili faydalarını ikiye katlamak için yoğurtla birlikte tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır. Tercihe bağlı olarak farklı alternatiflerde de tüketilebilir. İsteyenler, sumağı demleyebilir.

Bunun için, önceden kaynattığınız bir bardak suyun içine sumak ilave edin. 3-4 dakika demledikten sonra süzerek başka bir bardağa boşaltın. Hazır olan çayınızı sade bir şekilde içmenizi öneririz. Ancak salatalara ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir