Sokak röportajında vatandaş isyan etti: “”Yüksek ölüm riski olan kanser hastam var, kan yok”

Kahramanmaraş Depremi’nde sonra Kızılay’ın bünyesinde olan çadırları satarak deprem bölgelerine gönderdikleri ülkenin gündemine oturmuştu. Tüm cephelerden, Kızılay Başkanı Kerem Kınık için istifa çağrısı yapılırken kuruma duyulan güvenin yok olması sebebiyle kan stoklarının düşmesi ameliyatların ertelenmesine neden olduğu ortaya çıktı. Kan stoklarındaki yetersizlik kanser hastası vatandaşların tedavilerinin aksamasına da sebep oluyor.

Sokak röportajında konuşan vatandaş: “Yüksek ölüm riski olan kanser hastam var. Trombosit ihtiyacı var. Kızılay’da bu kan yok, gönüllü bul diyorlar. Ben her seferinde otogarda yatan insanları topluyorum, ceplerine para veriyorum, kan bulmak için cep telefonumu sattım.”

Deprem günlerinde tartışmaların odağına olan Kızılay’da kan stoğunun asgari seviyenin altına gerilediğini duyurmasının ardından bağış çağrısında bulunmuştu.

Sokak röportajına katılan bir vatandaş ise, hastanede tedavi gören yakınına kan bulmakta zorluk çektiğini açıkladı.

Sokağın gündemi adlı Youtube kanalının gerçekleştirdiği sokak röportajına katılan bir vatandaş, “Kanser hastam var. Demetevler Onkoloji’de yatıyor. Trombosit diye bir kan var, kanser hastalarına veriliyor. Kızılay il başkanını arıyorum, bana dönüş yapılıyor “Kızılay’ın envanterinde hali hazırda o kan yok. Gönüllü bul diyor”. Ben her gün Aşti’ye gidiyorum otogarda yatan insanları topluyorum, ceplerine para veriyorum. En son cep telefonumu sattım, kan tedarik ettim” ifadelerini kullandı.

KAN STOĞU YETERSİZLİĞİ

Kızılay, ülkemizde kan bağışı konusunda öncü kuruluşlardan biri olarak kabul edilir. Ancak son zamanlarda yapılan açıklamalar, Kızılay’ın kan stoğunun yeterli olmadığını gösteriyor. Bu durum, acil durumlarda yaşam kurtarıcı olan kanın tedarik edilememesi gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Kızılay’ın kan stoğunun yeterli olmamasının sebepleri arasında, düşük bağış oranları ve yeterli kampanyaların yapılmaması yer almaktadır. Birçok insan, kan bağışının önemi hakkında yeterince bilgilendirilmediği ve kan bağışı yapmanın kolay olduğu konusunda bilgilendirilmediği için kan bağışı yapmaktan kaçınıyor.

KIZILAY’DAN KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Kızılay, Ramazan ayında düşen kan bağışlarının yapılan çağrılardan sonra toparlanma eğilimine girdiğini duyurdu. Yazılı yapılan açıklamada, “Kızılay, son günlerde, günlük tüketim için hastanelere gönderdiği kan ürünlerinin yanı sıra, ulusal kan stoklarına da ilave kan ürünü ekleme imkânı buldu. Ancak bu kan bağışçılarını iyilik yapmaktan geri bırakmamalı. Zira kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır” denildi.

Kan bağışı çağrısının cevapsız bırakılmadığı vurgulanan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Kızılay’ın çağrısından sonra kan merkezlerine akın eden gönüllü kan bağışçıları, hastanelerin günlük tüketiminin üzerinde kan bağışı yaparak, ulusal kan stoklarının yükseltilmesini de sağladı.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir