Borsa İstanbul’daki operasyonun arkasından ABD bankası çıktı

Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan gerileme seçim öncesi devam ederken, BİST 100 Endeksi 4 bin 400 puanın altına düşerek 2022 Kasım ayı seviyelerine geriledi.

Bu yılın ilk gününde 5 bin 704 puan ile en yüksek seviyeyi gören endeks, yılbaşından bu yana 18 haftanın 11’inde haftayı düşüşle tamamladı. Borsadaki düşüş seçime bir hafta kala yüzde 8’i bulurken yıl başından bu yana kayıplar yüzde 20’yi aştı.

YATIRIMCI SAYISI ARTTI AMA GELENLER ZARAR ETTİ

Ancak bu dönemde yatırımcı sayısı rekor kırdı. Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) verilerine göre, 4 Mayıs itibarıyla borsa yatırımcısı 5 milyonu aştı. Yılbaşından bu yana halka arzların da etkisiyle 1,3 milyon yeni yatırımcı gelirken, yatırımcı bu dönemde kazanmak bir tarafa, elindekinden oldu. Söz konusu dönemde borsanın değeri de 6,2 trilyon liradan 5,06 trilyon liraya gerilerken tam 1,2 trilyon lira eridi.

“MİLLET İTTİFAKI KAZANIRSA BORSA, CUMHUR İTTİFAKI KAZANIRSA DOLAR YÜKSELECEK” TAHMİNİ

Borsadaki operasyonların arkasından ABD’li yatırım bankası J.P. Morgan çıktı. J.P. Morgan, 2 Mayıs tarihli raporunda, Millet İttifakı’nın seçimi kazanması halinde borsanın yüzde 79 çıkacağı tahmininde bulunmuştu. Raporda, yeni hükümetin “geleneksel politikalara güçlü bağlılık” oluşması halinde, MSCI Türkiye endeksinin (borsa) dolar bazında yüzde 74 yükselebileceği öngörüldü. Ortodoks politikalara dönülmemesi yani faiz artışına gidilmemesi durumunda ise Dolar/TL 30 liraya seviyesinin aşılacağına dikkat çekildi. J.P. Morgan bu süreçte rapor yayımlamakla kalmadı, fiyat bozucu eylemleriyle de hükümet, yatırımcının gözünde hedef tahtasına oturtuldu.

SPK BANKAYA CEZA KESTİ

Varlık Fonu yaptığı alımlarla düşüşlerin önüne geçmeye çalışırken, SPK manipülatif eylemlere karşı inceleme başlattı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) incelemeler sonucunda  bozucu fiyat eylemleri ile yatırımcıya zarar ettirerek sandığı etkileme çabasına giren J.P. Morgan’a 32,7 milyon lira ceza kesti. Ayrıca Türkiye’de yerleşik kişilere yönelik olarak internet aracılığıyla yurt dışında kaldıraçlı işlem yaptırıldığı belirlenen 42 internet sitesine erişimin engellenmesi için Sermaye Piyasası Kanunu’nun 99. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca hukuki işlemlerin yapılması kararı alındı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / ÖMER TEMÜR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir