Birbirinden Kaliteli Yapımlara İmza Atan HBO’nun Gelmiş Geçmiş En İyi Dizileri Belli Oldu!

HBO MAX dizileri dünyada milyonlarca kişi tarafından izlendiği gibi ülkemizde de büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Hâl böyle olunca en az birini duyduğunuza emin olduğumuz bu dizilerden en çok izlenen dizinin hangisi olduğunu merak ettik ve geçtiğimiz günlerde sizlerle birlikte orijinal ve özgün içerikleriyle dikkat çeken en iyi HBO dizisini seçtiğimiz bir anket yaptık.

32. Insecure (2016-2021)

IMDb Puanı

Özet: Rolling Stone’un Amerika’nın en komik 23 insanından biri olarak seçtiği YouTube yıldızı Issa Rae; iki siyahi kadının ırkçılık karşısında yaşadıklarını komik bir dille anlatıyor. 

Oyuncular:  Issa Rae, Yvonne Orji, Jay Ellis

Yönetmen: Melina Matsoukas

31. Boardwalk Empire (2010-2014)

IMDb Puanı

Özet: İnsanlar ikiye ayrılır. Ekonomik krizi ‘fırsata’ dönüştürmeyi başaranlar ve bu fırsatı es geçenler. 1920’li yılların Büyük Buhranı’ndan bir gangsterler imparatorluğu yaratmayı başaran Al Capone, şüphesiz ki 20.yy’ın gördüğü en kurnaz ve en illegal ‘iş adamlarından’ biriydi. Belalı yaşam öyküsü ve Chicago sokaklarında yükselişi sinema filmlerine defalarca konu olan, organize ‘suçun babası’ Al Capone’nun altın çağı, bu sefer bir televizyon dizisinde seyircilerin karşısına çıkıyor. 

Oyuncular: Steve Buscemi, Kelly Macdonald, Michael Shannon

Yönetmen: Allen Coulter

30. Barry (2018-2023)

IMDb Puanı

Özet: Başrolünde Bill Hader’ı izlediğimiz dizide, Barry isimli eski bir askerin kendini Los Angeles’ta tiyatro sahnesinde bulmasını oldukça komik bir dille anlatılıyor.

Oyuncular: Bill Hader, Stephen Root, Sarah Goldberg

Yönetmen: Alec Berg

29. Silicon Valley (2014-2019)

IMDb Puanı

Özet: 1980′lerin sonunda Silikon Vadisi’nde çalışan bir bilgisayar programcısının yaşadıklarını konu eden dizinin merkezinde; içine kapalı, asosyal bilgisayar programcısı Richard ve onun beş arkadaşının öyküsü yer alıyor. Kara mizah türünde olan bu yapım, teknoloji dünyasındaki insanların başarıya ulaşabilmek için geçtiği yolları konu ediyor. 

Oyuncular: Thomas Middleditch, Josh Brener, T.J. Miller

Yönetmen: Alec Berg

28. Years and Years (2019)

IMDb Skoru

Özet: 2019’dan 2035’e uzanan bir zaman diliminde İngiltere’de yaşayan bir ailenin hayatını konu eden Years and Years, kan donduran siyasi ve teknolojik gelişmeleri bu sıradışı ailenin gözünden izleyiciye aktarıyor. Bu dizi, mülteci sorunu, politik ve sosyolojik çıkmazlar, tekno kentler, işsizlik gibi sorunlara parmak basan hikayesi ile tam bir sistem eleştirisidir.

Oyuncular: Emma Thompson, Anne Reid, Rory Kinnear

Yönetmen: Lisa Mulcahy

27. The Outsider (2020)

IMDb Puanı

Özet: 11 yaşındaki bir çocuğun hunharca katledilen cesedi bir parkta bulunur. Görgü tanıkları ve cesetten alınan parmak izleri Flint City adındaki kentin en saygın adamlarından birini işaret etmektedir. Cinayetin baş şüphelisi olarak görülen kişi, Küçükler Ligi koçu, İngilizce öğretmeni, iyi bir eş ve iki kız babası olan Terry Maitland’ın ta kendisidir. Soruşturmanın başına geçen dedektif Ralph Anderson düzenlediği bir operasyonla halkın gözleri önünde Terry Maitland’ı tutuklar. Terry, her ne kadar suçsuz olduğunu açıklamaya çalışsa da dava aleyhinde ilerlemektedir. Ancak araştırma devam ettikçe ortaya çıkan gerçekler ve Tery’nin olay gecesi ile ilgili anlattıkları davanın tüm seyrinin değişmesine neden olur.

Oyuncular:  Ben Mendelsohn, Bill Camp, Jeremy Bobb

Yönetmen: Brian A. Miller

26. Station Eleven (2021-2022)

IMDb Puanı

Özet: Station Eleven, yıkıcı bir grip salgınından kurtulmayı başaran bir grup insanın hayatına odaklanıyor. Dünya nüfusunun %99’u dünyayı kasıp kavuran bir grip salgının kurbanı olur. Hayatta kalmayı başarabilmiş bir grup insan, hayatlarını yeniden inşa etmek için mücadele etmeye başlar.

Oyuncular: Mackenzie Davis, Himesh Patel, Matilda Lawler

Yönetmen: Hiro Murai

25. The Leftovers (2014-2017)

IMDb Puanı

Özet: Tom Perrotta’nın romanından uyarlanan dizi; hiçbir açıklaması olmadan, bir anda ortadan kaybolan insanların ardından, geride kalanların yaşadıklarını konu ediyor. 

Oyuncular:  Justin Theroux, Amy Brenneman, Christopher Eccleston

Yönetmen: Mimi Leder

24. I May Destroy You (2020)

IMDb Puanı

Özet: I May Destroy You, büyük bir travma yaşayan bir kadının hayatına odaklanıyor. Kendisine güvenen bir kadın olan Arabella, yazdığı ilk kitabının getirdiği başarının ardından ikinci kitabını yazmaya başlar. Büyük bir stres altında bulunan Arabella’nın hayatı, bir gece kulübünde cinsel saldırıya uğramasıyla geri dönüşü olmayan bir şekilde değişir. Yaşadığı korkunç olayın ardından Arabella, ailesi, arkadaşları, kariyeri dahil hayatındaki her şeyi yeniden değerlendirmeye başlar. Bu süreç Arabella’nın kendisini yeniden keşfetmesini sağlar.

Oyuncular: Michaela Coel, Weruche Opia, Paapa Essiedu

Yönetmen: Sam Miller

23. Sharp Objects (2018)

IMDb Puanı

Özet: Sharp Objects, kasabasında öldürülen iki genç kızın hikayesiyle birlikte kendi geçmişini de çözmeye çalışan Camille Preaker isimli muhabirin yaşadıklarını anlatıyor. Uzun zamandır görmediği annesi ve üvey kız kardeşi ile bir araya gelen Camille’nin bir cinayeti çözmek için kendi geçmişinden yararlanmasının ardından işler iyice sarpa sarar.

Oyuncular: Amy Adams, Patricia Clarkson, Chris Messina

Yönetmen: Jean-Marc Vallée

22. Veep (2012-2019)

IMDb Puanı

Özet: Eski bir senatör olan Selina Meyer, Başkan Yardımcılığı teklifi alınca tereddüt etmeden görevi kabul eder. Ancak uğraşması gerekenler hiç de beklediği gibi değildir. Dünyanın en güçlü ofisinde, başına geleceklerden habersiz, neye uğradığını şaşıran ama yine de görevini yerine getirmeye çalışan Selina Meyer’ı bekleyen bir dizi komik macera..

Oyuncular: Julia Louis-Dreyfus, Anna Chlumsky, Tony Hale

Yönetmen: Armando Iannucci, Chris Addison

21. Girls (2012-2017)

IMDb Puanı

Özet: 20’li yaşlarının ortalarında bir grup kadının hayatına odaklanan dizi, orta sınıf şehirli Amerikan gençliğine çevrilen kameralar, dizilerde görmeye alıştığımız Sex and the City tarzından hayli uzak. Diyalogların ön planda olduğu, olabildiği kadar gerçekçi bir hikaye Girls..

Oyuncular: Lena Dunham, Jemima Kirke, Adam Driver

Yönetmen: Lena Dunham

20. The White Lotus (2021-2023)

IMDb Puanı

Özet: The White Lotus, tropikal bir bölgede bulunan bir otele gelen konukların yaşamına odaklanıyor. Konuklar bir hafta boyunca cennette gibi dinlenip, tatil yapar. Ancak her geçen gün otele gelen gezginlerde, otelin çalışanlarında ve mekanın kendisinde karanlık karmaşık olaylar ortaya çıkar.

Oyuncular: Jennifer Coolidge, Jon Gries, F. Murray Abraham

Yönetmen: Mike White

19. Rome (2005-2007)

IMDb Puanı

Özet: Golden Globe ve Emmy dahil birçok ödüle aday gösterilen, HBO’nun başarılı projelerinden biri olan Rome; Julius Caesar yönetimindeki Roma İmparatorluğu’nun Galya’da ve Mısır’daki mücadelesini, ülkede yaşanan iç çekişmeleri ekrana getiriyor.

Oyuncular:  Kevin McKidd, Ray Stevenson, Ciarán Hinds

Yönetmen: Allen Coulter

18. Watchmen (2019)

IMDb Puanı

Özet: Alan Moore‘un 1986’da yayımlanan aynı isimli çizgi romanından uyarlanan Watchmen, bir grup polisin, şehrin süper kahramanlarını hedef aldığı alternatif bir evrende geçiyor. Maskeli kahramanların suçlu olarak nitelendiği alternatif bir tarihte geçen Watchmen, gizemli bir cinayet davasına atılan karakterlerin büyük bir komployla karşılaşmalarını işliyor.

Oyuncular: Regina King, Jean Smart, Don Johnson

Yönetmen: Nicole Kassell

17. Big Little Lies (2017-2019)

IMDb Puanı

Özet: Avustralyalı yazar Liane Moriary’nin aynı adlı çok satan romanından uyarlanacak Big Little Lies’da; dışardan mükemmel hayatlara sahipmiş gibi gözüken üç kadının, bir cinayet olayı ile yollarının kesişmesi işleniyor. Çocukları anaokuluna giden kadınlar, veli toplantısı esnasında gerçekleşen bir cinayeti aydınlatmaya çalışıyor. 

Oyuncular: Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley

Yönetmen: Jean-Marc Vallée

16. True Blood (2008-2014)

IMDb Puanı

Özet: Vampirler yüzyıllardır yattıkları tabutlarından artık çıktılar. Japonların özel bir formül ile ürettikleri sentetik kan sayesinde insan kanına ihtiyaç duymadan yaşayan ve topluma karışan bu yaratıklar artık özgürler! 

Oyuncular: Anna Paquin, Stephen Moyer, Ryan Kwanten

Yönetmen: Howard Deutch

15. The Wire (2002-2008)

IMDb Puanı

Özet: Amerika’nın Baltimore şehrinde geçen dizi; her sezon başka bir sorunu odağına alarak, birebir yaşanan olaylardan esinlenerek suçluların dünyasına farklı bir yerden bakıyor.

Oyuncular: Dominic West, John Doman, Reg E. Cathey

Yönetmen: Dominic West

14. Succession (2018-2023)

IMDb Puanı

Özet: Jesse Armstrong’un yaratıcısı olduğu dizide New York’ta yaşayan, dünyanın en büyük medya şirketlerinden birini yöneten Logan Roy ve dört çocuğunun hikayesi para, güç, siyaset ve aile değerleri ekseninde ele alınıyor.

Oyuncular: Nicholas Braun, Brian Cox, Jeremy Strong

Yönetmen: Adam McKay

13. Six Feet Under (2001-2005)

IMDb Puanı

Özet: Cenaze evi işleten bir ailenin, babalarının ölümüyle birlikte değişen hayatlarının, tüm aile fertlerinin birbirlerini yeniden tanıyışlarının, hayata atılan farklı bakışların, yüzeysel ilişkilerin yavaş yavaş derinleştiği bir kara mizah hikayesi Six Feet Under..

Oyuncular: Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy

Yönetmen: Alan Ball

12. Band Of Brothers (2001)

IMDb Puanı

Özet: Amerika’nın 1941 senesinde savaşa girmesinden sonra yaşanan olaylar, 1942’de Toccoa Kampı’nda yapılan hazırlıklar, Normandiya Çıkarması ve Bastone Savaşı gibi olaylardır. Her konuya 2 bölüm ayrılmıştır. Savaşla ilgili detaylardan askerlerin esirlere karşı tutumlarının nasıl olduğuna kadar çok sayıda olay anlatılır.

Oyuncular: Nicholas Aaron, Damian Lewis, Donnie Wahlberg

Yönetmen: Phil Alden Robinson

11. Westworld (2016-2022)

IMDb Puanı

Özet: Karanlık bir gelecekte geçen dizi, zengin kesime hitap eden bir eğlence parkını mekan ediniyor. Yapay zekaların kullanıldığı, gelen ziyaretçilerin katılabildiği oyunlarla dolu bu parkta; vahşi batı macerası sunan kısımda bir sorun ortaya çıkar. Eğlenmeyi uman müşteriler, peşlerindeki silahlı nişancıdan kurtulmaya çalışırlar.

Oyuncular:  Evan Rachel Wood, Thandiwe Newton, Jeffrey Wright

Yönetmen: Lisa Joy

10. True Detective (2014-2019)

IMDb Puanı

Özet: Louisiana Cinayet Masası’nda görev yapan dedektif Rust Cohle (McConaughey) ve Martin Hart (Harrelson) bir seri katilin peşine düşerler. Beraber çalışan ikilinin, takip derinleştikçe kendi hayatlarının da içinden çıkılmaz bir duruma gelmesi kaçınılmaz olacaktır. 17 yıl boyunca bir seri katili yakalamak için iz süren dedektifler, yıllar sonra davanın tekrar ele alınması ile beraber kendilerini sorgu masasında bulurlar.

Oyuncular: Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo

Yönetmen: Nic Pizzolatto

9. Oz (1997 – 2003)

IMDb Puanı

Özet: Oswald Hapishanesi, suçluları ıslah edebileceğini düşünen bir idealist olan Tim McManus tarafından yönetilmektedir. Hapishanedeki mahkumlar, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için mücadele vermek zorundadır. Sınır tanımayan olayların yaşandığı hapishanede kimi tahliye olacağı günü görebilmek için, kimi ise uyuşturucu ticareti ya da diğer gruplar üzerinde güç kazanmak için savaşmak zorunda kalır. 

Oyuncular: Kirk Acevedo, Ernie Hudson, Terry Kinney

Yönetmen: Adam Bernstein

8. Sex And The City (1998 – 2004)

IMDb Puanı

Özet: 30’larının başında dört kadın ve onların iflah olmaz aşk maceraları. Bir fenomen haline gelen Sex & The City; dört yakın arkadaş olan Carrie, Samantha, Charlotte ve Miranda’nın özel hayatlarını ekrana taşıyarak şehirli ve kariyerli kadının sorunlarına, aşk hayatlarına mercek tutuyor. 

Oyuncular: Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Cynthia Nixon

Yönetmen: Alan Taylor

7. The Sopranos (1999-2007)

IMDb Puanı

Özet: New Jersey’deki bir Amerikan-İtalyan mafya ailesinin babası olan Tony Soprano’nun ve Soprano Ailesi’nin diğer fertlerinin hayatlarından kesitler sunan dizi, toplamda 86 bölüm yayınlanmış, kazandığı ödüller ve aldığı olumlu eleştirilerle adını ‘gelmiş geçmiş en iyi diziler’ arasına yazdırmıştır.

Oyuncular: James Gandolfini, Edie Falco, Michael Imperioli

Yönetmen: Tim Van Patten

6. House Of Dragon (2022- )

IMDb Puanı

Özet: Game Of Thrones dizisinin spin-off projesi olan House of the Dragon, Targaryen Hanesi’nin hikayesini konu ediyor. Game Of Thrones’da yaşananlardan 300 yıl öncesinin aktarıldığı dizi, George R. R. Martin’in Fire & Blood kitabından uyarlanıyor.

Oyuncular: Matt Smith (XI), Emma D’Arcy, Olivia Cooke

Yönetmen: Alan Taylor

5. Doctor Who (2005- )

IMDb Puanı

Özet: Bu Doktor bambaşka bir doktor. İsmi, karakteri, tavırları her şeyiyle bir muamma. Rose Tyler adında bir kadın, kendisini Doktor diye adlandıran gizemli bir yabancıyla tanışır ve bundan sonra hayatı baştan sona değişir. Kısa süre içerisinde ailesi de dahil bütün dünyanın tehlike altında olduğunu öğrenir. Yapması gereken, kurtuluş yolunu bulmaktır..

Oyuncular: Jodie Whittaker, David Tennant, Matt Smith (XI)

Yönetmen: James Strong

4. The Last Of Us (2023- )

IMDb Puanı

Özet: The Last of Us’ta hayatta tek başına kalan Joel ve 14 yaşında bir kız olan Ellie’nin hikayesi konu ediniliyor. Ellie, tüm insanlığı yok eden salgının tek çaresidir ve Joel, Ellie’yi sağ salim bilim insanlarına teslim etmelidir. Ama bilim insanlarının elinde Ellie’nin sağ kalıp kalmayacağı belli değildir. Joel, insanlığı kurtarmaktansa Ellie’yi kurtarmayı tercih edecektir.

Oyuncular: : Pedro Pascal, Bella Ramsey

Yönetmen: Neil Druckmann

3. Chernobyl (2019)

IMDb Puanı

Özet: Chernobyl, 1986 yılında Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşananları konu ediyor. Yaşanan trajik kazanın ardından SSCB, olayın araştırılması için ülkenin önde gelen nükleer fizikçilerinden Valery Legasov’u görevlendirir. Sovyet Başkan Yardımcısı Boris Shcherbina ile birlikte kazayı incelemeye giden Valery, olayın nasıl meydana geldiğini öğrenmek ve felaketin boyutlarını kontrol altına almak için zorlu bir mücadele verir.

Oyuncular: Jared Harris, Stellan Skarsgård, Paul Ritter

Yönetmen: Johan Renck 

2. Euphoria (2019- )

IMDb Puanı 

Özet: Aynı isimli İsrail yapımı diziden uyarlanan Euphoria’da 17 yaşındaki Rue’nun hikayesi anlatılıyor. Zendaya’nın hayat verdiği Rue’nun anlattığı hikayeler; seks, kimlik arayışı, travma, sosyal medya, uyuşturucu, aşk ve arkadaşlık gibi temaları ele alıyor.

Oyuncular: Zendaya, Hunter Schafer, Angus Cloud

Yönetmen: Augustine Frizzell

1. Game Of Thrones (2011-2019)

IMDb Puanı

Özet: Krallık dediğin savaşsız olur mu? En güçlü krallığı kurup, huzuru sağlamış olsan bile bu gücü elinde nasıl koruyacaksın? Burada yanlış yapana yer yok, affetmek yok. Kuzey Krallığının hükümdarı Lord Ned Stark, uzun ve zorlu savaşlardan sonra anayurduna dönüp krallığını bütünlük içerisinde tutmayı başarmıştır. Kral Robert Baratheon ile yıllarca omuz omuza çarpışan ve Baratheon’un kral olmasını sağlayan Ned Stark’ın tek istediği kuzey sınırlarını koruyan krallığında ailesiyle ve halkıyla yaşamaktır. Fakat suyun öte yanında kendi topraklarından ve krallığından kovulduğunu iddia eden Viserys Targaryen , kız kardeşi Daenerys’i barbar kavimlerin başı Han Drogo’ya vererek, güç birliği planları yapmaktadır. Tahtını büyük bir iştahla geri isteyen ama kraliyet oyunlarından habersiz olan Viserys’in planları Kral Baratheon’a ulaşır. Savaş alanında büyük cengaver olan ama ülke ve aile yönetiminde aynı başarıyı tutturamayan Baratheon’un tamamen güvenebileceği ve her yanlış hamlesini arkasından toplayacak yeni bir sağ kola ihtiyacı vardır. Kuzeyin Lordu Ned Stark bu görev için seçilen tek aday isimdir. Kış yaklaşıyor. Hanedan entrikaları, kapılı kapılar ardında dönen oyunlar, birilerinin kuyusunu kazmak için düşmanın koynuna girmekten çekinmeyen kadınlar, kardeşler arası çekişmeler, dışlanmalar… Hepsi tek bir hedef için: taht kavgası…

Oyuncular: Kit Harington, Peter Dinklage, Emilia Clarke

Yönetmen: David Nutter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir